Projekt skončil v roce 2013

zpět na detail: Mentální anorexie a bulimie – novodobé projevy nepřijetí sebe

seznam všech úvah

ÚVAHA Mentální anorexie a bulimie – novodobé projevy nepřijetí sebe

Pro anorexii je typická velká nespokojenost se svou postavou. Převážně u mladých dívek a dospívajících slečen, pro které hraje, kromě jiného, důležitou roli srovnávání se s pomyslným ideálem krásy. Anorexií ale rozhodně netrpí jenom dívky a ženy, ale najdou se i muži s tímhle problémem.

Je všeobecně známo, že ideál krásy se mění v čase i prostoru. Ale proč zrovna míry 90-60-90 jsou hitem 20. století?! Například středověk zobrazuje ženy jako plnoštíhlé a s kyprými tvary. A dodnes existují osady, kmeny, národy, které považují „dobře udělanou ženu“ jako symbol bohatství, zdraví a plodnosti. A na hubené, vyzáblé ženy se dívají skrz prsty. Tak proč zrovna u nás je trend mít velikost oblečení 36? Proč je většina dívek, dospívajících slečen a žen nespokojena se svojí postavou? Odpověď na tyto otázky neznám, ale vím, že taky trochu patřím mezí dívky, které by rády měly štíhlejší pas, menší bříško, pevnější zadeček a plno jiných výmyslů. Proč to tak je? Nevím. Myslím si, že na nás hodně tlačí společnost. V médiích nikde nevidíte moderátorku s kyprými tvary. U reklam to platí taky, a když už uvidíte v reklamě ženu, která má nějaké to kilo navíc, tak jen tehdy, když vám doporučuje jeden z úžasně zázračných léků na hubnutí, a jak je šťastná, že ho vyzkoušela a kila šla dolů. Tak proč by potom měly být dívky a ženy spokojeny se svou postavou, když i v televizi neustále propagují různé léky, cvičební pomůcky, zeštíhlující prádlo a spoustu jiného? Navíc mediální vzory jsou ve společnosti úspěšné, často mají nějaké výjimečné schopnosti a hlavně, jsou převážně štíhlé.

Také modelky - dívky, které se pod tlakem snaží vypadat nejdokonaleji, mít nejmenší možnou váhu a vypadat prostě úžasně. Ale už se bohužel neohlížejí nato, co dělají se svým zdravím, a navíc, že svým jednáním a vzhledem ovlivňují tisíce mladých dívek a žen. Modelky se stávají příkladem dívkám a mladým ženám, které se snaží svému „ideálu“ postavy přiblížit. Bohužel ale pokaždé, když se podívají, podle nich, na „dokonalou modelku“, která váží i s postelí 40kg, připadají si stále příliš tlusté, a proto nespokojené a nejisté se svou postavou. Snaží se tedy stále víc a víc hubnout a jediným řešením, které si myslí, že existuje, je omezit jídlo, někdy dokonce vynechat jídlo úplně. Ačkoliv si to neuvědomují, stává se z toho závislost. Na začátku si řeknou, že by byly nadšené a úplně by jim stačilo dát dolů jenom pár kil, ať se cítí lépe, ale bohužel se jim to většinou zvrhne a hubnou dál, protože si připadají stále tlusté. Jejich tělo je pak strašně oslabené a unavené.

Někdy si to neuvědomí ani rodiče a nevědomky svým dětem napomáhají k anorexii. Pár zdánlivě obyčejných frází jako je například „nepřejídej se tolik“, „ty ale vypadáš“, „dělej se sebou něco“, „není ti to už malinko těsné?“ rodičům přijde jakoby nic a myslí si, že tím svým dětem pomáhají a nijak neškodí, ale opak může být někdy pravdou. Dívce, která už si tak o sobě myslí, že není moc hezká a štíhlá, rozhodně nepomůže pár urážlivých poznámek na její postavu. Každý by se měl cítit dobře tak, jak vypadá a být se sebou spokojen. Tím rozhodně ale nemyslím, aby se lidé přejídali a jedli obzvlášť nezdravé věci. Hlavní je, cítit se fit.