Projekt skončil v roce 2013

zpět na detail: Děti a koně, pobyt v přírodě

seznam všech úvah

DĚTI A KONĚ, POBYT V PŘÍRODĚ

Může dětem v nepříznivém prostředí prospět příroda a koňské sedlo? Dne 4. května 2012 na posledním workshopu v letním semestru jsem se o tom mohla přesvědčit na vlastní oči. Vzhledem k tomu, že se dva předešlé workshopy odehrávaly v Domě dětí a mládeže, tak se tento stal příjemnou změnou. Nejen pro to, že se konal pár kilometrů za Olomoucí a to konkrétně na ranči v Posluchově.
Cesta byla zahájena autobusem z Olomouce do obce Hlubočky a pak procházkou do kopce do již zmíněného Posluchova. Několikrát jsme byly nuceny se zeptat, kudy vede cesta, ale asi po půl hodině se před námi objevila velká pastvina ohraničená elektrickým proudem. Vstoupili jsme a čekaly na lektory, kteří nás provedou a řeknou nám, jak to tu chodí. Bohužel počasí „pod mrakem“ dlouho nevydrželo a současně s příchodem dvou lektorů se spustil i silný déšť, což pro nás znamenalo, že jsme museli být schované pod střechou.
Lektoři začali s povídáním o dění na ranči. Na ranči je zhruba dvacet koní, ale všichni byli přímo ve vesnici Posluchov, ne na pastvině, kde jsme se nacházeli. A každý z těch koňů se nese svůj příběh, jak se dostal právě do Posluchova. Na ranč pravidelně dojíždí malé, ale i větší děti, nejčastěji z dětských domovů, také sem zavítají děti závislé ať už na drogách nebo na něčem jiném. Z poslechu vyplynulo, že děti sem jezdí velmi rády a to za jakéhokoliv počasí, protože se sem nejezdí na koně pouze dívat, ale také se o ně starají. Čistí je, kartáčují, hřebelcují, dávají seno, zkrátka dělají vše, co by správný majitel koně dělat měl. Což je pro ně určitě přínosem, nejenom z důvodu, že se naučí něco nového, ale hlavně věnují čas něčemu smysluplnému a něčemu, co je baví. Jedna dívka, z dětského domova, tento ranč dokonce navštěvuje tak ráda, a koně ji k srdci přirostli tak moc, že se rozhodla udělat si licenci. Tahle licence ovšem rozhodně není levná záležitost, ale byla ji slíbena od ředitele dětského domova, pokud zlepší svůj prospěch ve škole. A toto byla pro ni velmi dobrá motivace.
V další části dne, sem přivedla dcera našeho lektora, majitele ranče, jednoho koně a později ještě další dva. Na nich nám ukazovali různé typy sedel. Větší westernové a menší anglické. Koně čistili přímo před námi, společně s koňskými kopyty, což bylo velmi poučné. Hřebelcovali je a u toho nám říkali postup, co právě dělají a jakým způsobem. Nakonec se dokonce někteří odvážlivci mohli na koni i povozit.
Tenhle workshop se mi líbil ze všeho nejvíce, protože to nebyla pouze teorie, ale viděli jsme to všechno i v praxi. Lektoři byli milí a usměvaví. A zjistila jsem, že zážitková terapie s koňmi má opravdu něco do sebe. A určitě je to skvělý a zdravý způsob, jak zabavit dítě, které vstupuje do puberty nebo dítě, které má jisté problémy. Já sama osobně mám koně velmi ráda přijde mi jako vůbec jedno z nejmoudřejších zvířat. Podle mého názoru, kůň taky dokáže vycítit zlého a dobrého člověka.
Tenhle workshop bych určitě doporučila všem co mají rádi koně, nebo co mají zájem se dozvědět něco více o skvělé zážitkové terapii.