Projekt skončil v roce 2013

zpět na detail: Asertivita v každém povolání

seznam všech úvah

Asertivita v každém povolání

Než jsem se zúčastnila tohoto workshopu, slovo asertivita, asertivní jednání a další jiná podobná slova jsem slyšívala denně, ovšem bylo těžké pro mě přesně definovat, co vlastně obnáší. Jednám i já asertivně? Jak se pozná, jaká odpověď je asertivní? Je asertivní jednání správné nebo špatné? A pořád jsem se pídila po odpovědích.
Jsem velmi ráda, že jsem je dostala a to díky tomuto workshopu. Rozšířil mi obzory nejen z hlediska mé budoucí profese, ale i z mého osobního života. Poznala jsem, že mé dalekosáhlé vysvětlování, proč nemůžu a hledání dalších důvodů je úplně zbytečné, že ostatní budou mnohem více spokojeni s jasnou a zřetelnou odpovědí než s nějakými kličkami. Také jsem zjistila, že mé přemlouvání, proč nemůžeš a další vyptávání je velmi únavné, otravné sic zábavné, tak naprosto nevhodné. Musím říci, že ukázkové příklady, jak by to nemělo vypadat, mi velmi pomohly a musím za ně moc poděkovat.
Abyste měli představu, jak asi takovýto workshop probíhá, v rychlosti Vám ho ráda nastíním. Workshop probíhal zábavnou formou, ze začátku jsme si vyslechli trochu teorie, kterou jsme si hned uvedli do praxe. Pan lektor si vybral z našich řad dobrovolníky, se kterými nám představil určité chování v určitých situacích. Je zřejmé, že žádný člověk nejedná stejně, ovšem některá jednání se dají předvídat, proto nám předvedl, které otázky se hodí a kterým se máme určitě vyvarovat. Jak už jsem se zmínila scénka, kdy jedna kamarádka přemlouvá tu druhou na kino, a ta opravdu nemůže, mě velmi pobavila. Je zbytečné vysvětlovat, proč nemůžu jelikož, když ať odpovíte jakkoli, hned následuje další otázka a proč musíš být doma a stupňuje se to dále a dále. Málokdo je spokojen s jednoslovnou odpovědí: nemůžu, každý chce hned vysvětlení a pak další vysvětlení, až se do toho člověk zamotá. Je velmi důležité a těžké umět přijmout jednoduchou odpověď a neptat se dále. Pokud člověk sám chce říct své důvody, řekne Vám je. Další scénka s výborným hereckým obsazením se týkala vězně a psychologa, kdy nám ukázkově předvedli, jak lehké je s člověkem manipulovat. Bylo to až obdivuhodné, jak člověk dokáže během chvilky obrátit svoje hodnoty.
Musím říci, že jsem odcházela se skvělým pocitem a hned si přehrávala v hlavě určité situace, kdy a jak se pro příště zachovám. Neřeknu Vám s určitostí, zda po tomto workshopu budete jednat už jen asertivně, ale s jistotou musím říci, že se Vám velmi rozšíří obzory a pomůže Vám při jednání s lidmi. Velmi Doporučuji!