Projekt skončil v roce 2013

zpět na detail: Barvy jsou radosti a smutky světla – výtvarné činnosti I.

seznam všech úvah

Barvy jsou radosti a smutku světla

Vliv barev?
Už se někdy někdo zamyslel nad vlivem barev na člověka? Věřím, snad můžu i říct, že vím, že velké množství lidí zajímá působení barev, nebo také paprsků, vln a kdo ví, jak jinak se to ono barevné spektrum dá nazvat. Svět duhy je opravdu zajímavý, zvlášť když se s touto tematickou seznamujete poprvé blíže, získáte nové zkušenosti, vědomosti, dovednosti. A pokud jste ten správný typ člověka, začne vás to zajímat.
Během nejednoho velmi zajímavého semináře, v čele s váženou paní magistrou Yvettou Ellerovou jsem vplula, stejně jako ryba do vody, do zvláštního světa, kde barvy léčí. Když příjemný hlas lektorky povídá o kladném ale i negativním působení barev na celkové zdraví, tedy fyzickou, psychickou, duševní i duchovní pohodu, že to, jaké máte na sobě tričko, ovlivňuje vás i lidi kolem. To už jen tak nenechá zvědavce, aby se alespoň nedozvěděly, jaké vlastnosti mají barvy duhy.
Primární barvy jsou červená, žlutá a modrá. Pří mísení těchto základních barev získáváme oranžovou, zelenou a fialovou.
Na semináři „Barvy jsou radosti a smutky světla“ mi bylo mimo jiné příjemné, když při rituálním malování, které spočívalo v zapouštění tří základních barev do mokrého výkresu, lektorka hrála na pentatonicky naladěnou lyru, kdy každý tón přináležel určité barvě.
Velmi mě zaujaly vlastnosti barev. K čemu tedy máme ony barvy? Žlutá je barva teplá, optimistická a hravá, vyzařuje zevnitř ven, a proto už vím, proč je mi příjemnější klasická žárovka oproti spořivé, které chybí výrazně žlutější odstín. Červená je barvou energie, vitality a síly. Modrá je barvou pravdy, jasnosti a harmonie, pomáhá mírnit mysl. Takhle bych mohla pokračovat i s dalšími barvami, ale myslím, že pokud toto téma čtenáře zaujme, sám si najde mnoho kvalitních zdrojů, kde se o barvách, o jejich vlastnostech dozví. Pak už bude vědět, že zelená je barva zdraví, klidu, odpočinku, rozjímání. Díky svému uklidňujícímu účinku je vhodná do ložnice. A hádejte, jakou barvu bude jednou mít naše ložnice.
Seminář byl přínosný jak pro osobní tak pracovní život. Teď víc vnímám barvy kolem, ráno, než jdu do práce, přemýšlím, jaké si vezmu tričko, abych děti ve školce zaujala (vezmu si nejspíš oranžové, které působí vesele a příjemně, barva je lehká, hravá a srdečná). Můžete na sebe nechat barvy působit různě. Například zmíněným oblečením, užitím barevných svíček, barevných světelných lamp. Ale co se mi na tom všem libí nejvíc je, že jídlo, které jím, může vyrovnávat pomocí barev mou energii. Tak teď už jen stačí si vybrat, jestli si dám jahodu, borůvky nebo hrášek.