Projekt skončil v roce 2013

Úvahy /

Biologie dítěte: Výživa a fyzická degenerace, nedostatečná strava

Na střední škole jsem maturoval z biologie. Hlásil jsem se na medicínu. To první vyšlo vcelku úspěšně, to druhé ne. Proto, když jsem si měl zvolit z nabízených workshopů, bylo mi tohle nejblíže. Myslel jsem si, že na tomto poli už mě nikdo ničím nepřekvapí; už zvládám základy genetiky člověka a i bych dokázal popsat stavbu prvoka. Ovšem to jsem byl velice naivní.
Hned na začátek musím říct, že s názory, které ten den na workshopu padly, se teda vůbec neztotožňuji. Opravdu si nemyslím, že by se autismus mohl vyléčit správnou výživou. Ano, uznávám určitý (velký) vliv správné výživy na život člověka, na jeho biologické pochody, ale opravdu si nemyslím, že by jáhlová kaše k snídani zapříčinila zázračné uzdravení něčeho tak jasně genetického jako jsou prevazivní vývojové poruchy!
Uznávám však i to, že vědecké náhledy na věc se mění. Že ještě před pár desítkami let si lidé mysleli, že autismus způsobují ,,matky chladničky“ neboli vysokoškolačky, které neprojevovaly dostatek citu vůči dítěti. Drželo se to dlouho, spoustě matek to způsobilo výčitky svědomí a spoustu vysokoškolaček to odradilo. Nakonec se to za velké slávy vyvrátilo a jelo se dál. Takže ano, lze jakýmsi způsobem připustit vývoj náhledu na věc. Ale myslet si, že se autismus vyléčí stravou? To si myslím, že nikdy nikdo nepotvrdí. Možná leda vyvrátí a to popravdě doufám, že brzy, protože co způsobí takováhle informace?
Dá akorát naději matkám, jejichž dítě autismem trpí, že existuje něco, co může klinický obraz tohoto syndromu zlepšit. Toto je ovšem planá naděje, jelikož zlepšit autismus jako takový nejde, lze jen zmírnit symptomy, stimulovat řeč, motoriku a chování. Jenže tohle rodičům, jejichž dítě postihla tak fatální diagnóza nevysvětlíte. Tonoucí se stébla chytá, budou chtít vyzkoušet každý způsob, každou šanci i naději. Jenže potom přijde další zklamání, další smutek a všechno začne nanovo, dokud zase nepřijde někdo, kdo vymyslí „osvědčený způsob léčby autismu“. Přitom už samo slovní spojení léčba autismu je, podle mého názoru, hloupost. Léčit autismus nelze, nelze nasadit medikaci, která ho „vyžene z těla“, není to viróza. Nehledě na často přidruženou mentální retardaci. Ta jde také zlepšit zdravou stravou a pitím minerální vody? Tak to máme vyřešenou opravdu velkou krizi společnosti!
Nechci vyznít jako rýpal. Vybral jsem záměrně jen jedu myšlenku celého kurzu, protože mě nejvíce zaujala, nejvíce jsem se jí chtěl zabývat. Myslím si, že úvaha nemá být shrnutí ani zhodnocení kurzu, ale něco, o čem jsem schopný se zamýšlet. Tohle je to, co mi utkvělo v hlavě a co jsem chtěl znovu otevřít, tuhle myšlenku a tohle téma.